מתרגמות או מתרגמים. מי מתרגם טוב יותר?

טירוף המובייל באפריקה
10 בפברואר 2019
2019 – מה חדש באירופה
13 במרץ 2019

בתחום הקריירה הנושא המגדרי הנו נושא לדיונים רבים. בין אם מדובר על פערי השכר בין גברים לנשים, אחוז הנשים במשרות בכירות או הדיון האקטואלי של מספר הנשים במפלגות הרצות לכנסת בבחירות הקרובות וכמה נשים יאיישו את כיסאות הכנסת וכמה מהן אף עשויות להיות שרות מכהנות.

אבל אנחנו פה בשביל לדבר על אספקט ספציפי שממש מעניין אותנו. האם נשים מתרגמות טוב יותר מגברים? אולי ההיפך?

בשביל לענות על כך, בואו נתחיל מעובדה.

תעשיית השפה היא תעשייה של נשים.

יש יותר מנהלות פרויקטים מאשר מנהלי פרויקטים. על פי נתוני סקר באירופה, יש כ-65% מנהלות פרויקטים בחברות שמספקות שירותי תרגום ושירותי שפה אחרים לעומת כ-35% מנהלי פרויקטים.

יש יותר מנכ"ליות של חברות תרגום לעומת מנכ"לים של חברות תרגום (על פי סקר שנערך בארה"ב בשנת 2017), יש כ-55% מנכ"ליות לעומת 45% מנכ"לים.

ומה לגבי מספר המתרגמים והמתרגמות?

פה המדידה יותר קשה. באתר Proz, שהנו פורטל המתרגמים הגדול בעולם, רשומים מעל 500,000 פרילנסרים מכל העולם. לצערנו, אין חיתוך מגדרי הזמין לשימוש בפורטל.

גם חברות תרגום רבות אינן חושפות כמובן את המידע לגבי המתרגמים שלהם, מכיוון שמידע על מתרגם טוב הוא נכס אינטלקטואלי קריטי בכל חברת תרגום.

אז מה קורה למשל אצלנו ב-Bluelion? נגלה לכם בסוף.

בינתיים נחזור לשאלה המציקה: האם באמת נשים מתרגמות טוב יותר מגברים?

בסקר שנערך לפני כשנתיים בקרב מספר חברות תרגום באירופה, נשאלו מנהלי פרויקטים על מספר מדדים על היתרונות של מגדר זה או אחר בתחום התרגום, ואלו תוצאותיו:

  • מתרגמים גברים נוטים לקבל משוב על העבודה שלהם בצורה רגשנית פחות ממתרגמות.
  • מתרגמים גברים מסוגלים להתמודד טוב יותר באספקטים טכניים של ביצוע עבודה (עימוד, הכנה טכנית של קובצי תוכנה לתרגום, יכולת עבודה טובה יותר עם כלי תרגום ממוחשבים וכיו"ב)
  • מצד שני, מתרגמות סימולטניות מתפקדות טוב יותר לעומת גברים, גם בזכות היכולת לפצל קשב ולעבוד במקביל גם בהקשבה לשיחות וגם בהקלדה בו-זמנית של התרגום.
  • היכולות הבינאישיות של הנשים הן טובות יותר לעומת גברים בתקשורת אל מול מנהלי הפרויקטים.

אך אלו רק התרשמויות סוביקטיביות, שיכולים להיות מוטים תרבותית לגבי תפקוד כזה או אחר בקרב מגדר מסוים.

האם אין נשים שיודעות להתמודד עם תוכנות גרפיות? בוודאי שיש. האם אין נשים שיודעות לתפעל כלי תרגום ממוחשבים? בוודאי שיש.

אך יחד עם תוצאות סקר זה רוב מנהלי הפרויקטים העדיפו לעבוד עם נשים. אולי כי אם אנחנו מחברים נתונים קודמים על כך שרוב מנהלי הפרויקטים בתעשייה הן נשים, אז כנראה שיש אחוות נשים בתעשייה.

מדוע זה כך? מכיוון ששוק השפה הוא שוק שמאוד נוח לנשים לעבוד בו.

עבודה מהבית היא נוהל מקובל מאוד בתעשייה, ולכן נשים רבות יכולות לממש קריירה מצליחה בעודן מטפלות ומנהלות משק בית ואינן צריכות לבחור מבין השניים. מה לעשות, יש הרבה מדינות בהן עדיין מצפים מהנשים לתחזק את משק הבית.

יתרון נוסף של שוק השפה עבור נשים הוא שעבודה כזו גם חוסכת אפלייה על רקע מגדרי, מכיוון שהרבה פעמים אין שום ידע מקדים לגבי מי מבצע את העבודה ומי לא. ומי שקובע את המחיר שלו לעבודה הנו המתרגם בעצמו. ומי שיש לו או לה ביקוש בקרב חברות התרגום יוכלו לתמחר את עצמם גבוה יותר לעומת השאר, כך שגם פערי השכר אינם נושא אקוטי כמו במקצועות רבים אחרים. מתרגמת טובה ובעלת ניסיון יכולה להרוויח בדיוק כמו גבר מתרגם טוב ובעל ניסיון.

אז יש הרבה נתונים כמו שיש הרבה נתונים חסרים לגבי השאלה הקריטית – מי מתרגם טוב יותר – נשים או גברים.

ולכן, בסיכומו של דבר, מאוד קשה להגיד בצורה נחרצת מי מתרגם טוב יותר רק על סמך השאלה המגדרית. מה שכן אפשר להגיד בצורה ברורה זה ששוק שירותי השפה הנו Woman friendly מבחינות רבות ונשים רבות מוצאות את הדרך שלהן לנהל קריירה מצליחה בתחום זה, בין אם בתור פרילנסריות או בתור שכירות בחברות תרגום או ספקיות לשירותים תומכים ויש יתרונות רבים לתכונות שנחשבות כנשיות: יכולות בינאישיות ותקשורת מכילות וטובות יותר (בעיקר בשוק שבו השירותים תמיד נדרשים מעכשיו לעכשיו), עם יכולות תפעול ושימת לב לפרטים טובה יותר. אז נכון, רבים יעדיפו להעביר תרגומים טכניים לגברים לעומת תרגומים בתחום הקוסמטיקה, גם כי לגברים יש ייצוג וניסיון רב יותר בתחומים טכניים אלו מאשר נשים ויש יתרון לנשים בתחומים מסויימים. אז נשאיר את השאלה הזו פתוחה ושכל אחד מכם יוכל לענות בעצמו על השאלה הזו מתוך הניסיון שלו.

ועכשיו למה שהבטחנו לכם: מה קורה אצלנו?

אז ב-BlueLion מעל 70% מהמתרגמים הרשומים אצלנו, בין אם בארץ ובין אם בחו"ל, הן נשים.

לדעתנו, זה אומר הכל.

יום אישה בינלאומי שמח

ונסיים במשאלה אישית – הלוואי שהנושא המגדרי כבר לא יהווה משקל לשום דבר ולא נצטרך יום מיוחד לנשים.

 

 Comments are closed.