פארק קרסו למדע – סיפור פרויקט
27 בנובמבר 2018
טירוף המובייל באפריקה
10 בפברואר 2019

יבשת אפריקה מעוררת בנו רגשות. בין אם אלו חלומות לטייל בפארקים הענקיים בהם מסתובבים עדרי תאו עצומים, ג'ירפות, פילים וגם טורפים מלכותיים כגון האריה, הנמר והצבוע. אך היא גם יכולה גם לעורר בנו חששות ופחדים עקב מאבקים אלימים בין מדינות או שבטים, הפיכות מדיניות לרוב וכן, גם שוחד כמהלך עסקי לגיטימי שכנראה רק הוא עשוי לאפשר ולהתניע פעילות עסקית כלשהי.

בין אם אפריקה מעוררת בכם רגש חיובי או שלילי, אי אפשר להתעלם מהיבשת השחורה הענקית הזו.

כמה ענקית? 54 מדינות שמשתרעות על שטח שיכול להכיל את ארה"ב, הודו, סין וחלק מיבשת אירופה ועדיין יישאר מקום לעוד ג'ירפה אחת או שתיים. ככה ענקית.

עם יותר ממיליארד איש הדוברים יותר מ-2,000 שפות. חלקן שפות המוכרות לנו כגון ערבית ואמהרית, וחלקן מדוברות בשבטים קטנים נידחים וגם שפות הנמצאות אף על סף הכחדה.

כן, גם  שפות עלולות להיכחד. (למי שמתעניין – הנה רשימת השפות העומדות להיכחד בעולם.)

אבל אנחנו פה בשביל לדבר על שפות חיות ומלבלבות אשר רובן הגדול גם חורגות מהגבולות המדיניים של מדינה כזו או אחרת, כך שהתאמה של מוצר ותכנים לשפה אחת יכולה לחשוף אתכם לכמה וכמה מדינות ולעשרות מליוני איש ברחבי אפריקה.

הנה עשרת השפות המדוברות ביותר באפריקה. רשמו לכן אילו שפות מעניינות אתכם ותוכלו למקד את הפעילות השיווקית שלכם, ואם תרצו – אנחנו פה בשביל לסייע לכם בהתאמת המוצר שלכם לאותן שפות מעניינות.

סווהילי

לא אנגלית. לא צרפתית ואפילו לא פורטוגזית. השפה המדוברת ביותר באפריקה, עם מעל 150 מליון איש הדוברים שפה זו כשפת אם הנה גם השפה הרשמית באוגנדה, רואנדה, מוזמביק, בורונדי והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

סווהילי, הידועה גם כ-קיסווהילי הנה שפה שנולדה כשפת מסחר בין דרום אפריקה למרכזה וככזו צברה דוברים רבים ויתרון עסקי מובהק כשפה מקובלת באיזורים אלו.

ערבית

הנוכחות של הערבית חורגת מהמזרח התיכון ונוכחת במיוחד באפריקה, כאשר מעל 62% מדוברי הערבית מרוכזים באפריקה! עם מעל 100 מליון איש הדוברים שפה זו באפריקה בעיקר, אך לא רק, במדינות צפון אפריקה כמצרים, אלג'יר, לוב אך גם בד'גיבוטי, צ'אד, מאוריטניה ומרוקו.

צרפתית

מורשת לתקופה הקולוניאלית, צרפתית נשארה כשפה מדוברת בכ-26 מדינות ברחבי היבשת המדוברת על ידי כ-90 מליון איש במדינות כגון חוף השנהב, גבון, מאוריציוס, סנגל, הרפובליקה הדמוקרטית של סאו טומה ופרינסיפה, סיישל וגיניאה. חשוב לזכור שאומנם ישנו וריאנט אפריקאי בצרפתית המדוברת באותן מדינות אך הצרפתית העסקית היא הצרפתית של צרפת, ולכן אין צורך לבצע התאמות ספציפיות לכל מדינה או שימוש בצרפתית אפריקאית.

האוסה

הו, הנה שפה פחות מוכרת. אומנם שפה שנשמעת כאקזוטית עבור אוזניים ישראליות, אך בשביל לקבל פרופורציה, מה זה 50 מליון דוברי האוסה לעומת כ-8 מליון דוברי עברית. שפה זו הנה השפה הרשמית בניגריה והנה חברה בענף הצ'אדי של משפחת השפות האפרו-אסיאתיות. שפה זו הנה שפת מסחר חשובה באיזור ניגריה ומערב אפריקה אך גם נלמדת באוניברסיטאות בינלאומיות עקב הכמות הספרותית הגבוהה מאוד שמיוצרת בשפה זו.

יורובה

אחת מהשפות העיקריות של ניגריה, המדוברת על ידי 30 מליון איש בבנין, ניגריה וטוגו.

אורומו

שפה זו, שהנה צאצאית של השפות הכושיות מדוברת ברחבי אפריקה על ידי 30 מליון איש ומדוברת בעיקר במדינות קרן אפריקה באתיופיה, קניה, סומליה וכן – גם במצרים. קבוצת דוברי האורומו באתיופיה מהווים כ-40% ממדינה זו.

איגבו

דוברי איגבו מהווים את הקבוצה האתנית הגדולה ביותר באפריקה עם מעל 20 ניבים המשוייכים לשפה זו ובסך הכל – 24 מליון איש הנמצאים בניגריה (עוד אחת מהשפות הרשמיות של מדינה זו) וגם בקמרון וגיניאה המשוונית.

אמהרית

שפה המדוברת גם בישראל, בזכות העולים מאתיופיה שעלו במהלך מבצע משה ומבצע שלמה, אך באפריקה היא השפה החמישית הנפוצה ביותר באפריקה עם 25 מליון דוברים ומעל 3 מליון מהגרים הדוברים אותה בארצות אליהם היגרו, כגון ישראל וארה"ב. זוהי שפה השייכת למשפחת השפות השמיות (כן, כן – יחד עם עברית) ומדוברת בעיקר באתיופיה והנה ייחודית בכך שיש לה אלפבית משלה, לעומת שפות אחרות המשתמשות באלפבית הלטיני או הערבי ולכן דורשת פונטים ייחודיים.

זולו

מי לא מכיר את סיפור ההרפתקאות המסעיר מאת נחום גוטמן, אחר האוצר האגדי של לובונגולו מלך זולו? שפה זו הנה בין השפות הרשמיות של דרום אפריקה. זולו נכתבת בתווים לטיניים, ולכן לא דורשת התאמות קוד מיוחדות עבור תוכנה או אפליקציית מובייל, ומושפעת משפת הקויסאן, הידועה גם כשפת הקליקים ש"מדוברים" כחלק מניב השפה. יש כ-10 מליון איש הדוברים את שפת הזולו.

שונה (Shona)

שפת השונה הנה השפה המדוברת ביותר בזימבאבווה עם מעל 10 מליון דוברי שפה זו. באיזור זימבאזווה תוכלו למצוא גם את האנגלית ו-נדיבאלה כשפות עיקריות ונפוצות

 

רוצים להיכנס לאפריקה? נשמח לסייע ולעמוד לצידכם בכל תהליך התאמת המוצרים והתכנים שלכם לכל שפה שתרצו.

צרו איתנו קשר עוד היום!Comments are closed.