מה שטוב לאיחוד האירופי…
27 ביוני 2017
קל יותר, מהר יותר, יעיל יותר – איך לנהל תהליך תרגום מנצח
4 בינואר 2018

בימים הקרובים תתרחש היסטוריה לא קטנה, כאשר ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, יבקר בישראל בפעם הראשונה עבורו, ובפעם הראשונה עבור אישיות פוליטית הודית כה בכירה.

הביקור נועד בין היתר לפתח את הקשרים העסקיים בין המדינות, וזו הזדמנות מצוינת לשכלל את המודעות הבינתרבותית לניואנסים ההודיים.

גם אם ביקרתם בהודו בטיול הגדול אחרי הצבא, הפעם מדובר על משהו אחר לחלוטין, בייחוד אם על הפרק עומדים סכומי כסף גדולים, אשר יכולים לא ליפול בחלקכם רק כי לא הייתם רגישים מספיק לתרבות העסקית ההודית.

אז בואו נכיר קצת את התרבות העסקית ההודית, וכמו תמיד – מתחילים בהתחלה.

עיר הבירה – ניו דלהי

אוכלוסייה – קצת מעל 1.2 מיליארד איש

ערים מרכזיות – מומבאי (לשעבר בומביי), ניו דלהי, בנגלור, כלכותה, צ'נאי

גודל מדינה – 3 מיליון קמ"ר

דתות מרכזיות – הינדוהיזם, עם מעל 80% מהאוכלוסייה שמגדירה עצמה כמאמינה בדת ההינדו. ישנן דתות נוספות אינספור, אך בשיעורים קטנים יותר, כגון מוסלמים, נוצרים, סיקיזם, בודהיזם, זורואסטרים, ג'ייניזם ועוד.

שפות רשמיות – הינדי ואנגלית. כמובן שנתייחס בהמשך למורכבות השפה בהודו.

אקלים – במדינה כה גדולה יש איזורי אקלים מגוונים ביותר, ממדברי ועד לאקלים טרופי וסוב-טרופי, מה שאומר בעיקר חורפים שחונים וקרים וגשמי מונסון בקיץ.

כלכלה – הו, הגענו לחלק המעניין בפוסט זה. הודו היא בין הכלכלות הגדולות בעולם. במונחי תל"ג מדובר על הכלכלה הרביעית בעולם (אחרי האיחוד האירופי, סין וארה"ב), למרות שמבחינת שיעורי עוני הודו מובילה גם בנתונים אלו. הודו היא אחת ממדינות ה-BRIC אשר היו בין הכלכלות המרכזיות עד משבר 2008 שהוריד את אחוז הצמיחה השנתי מכ-9% בשנה לכ-7% ואף מתחת לכך. הודו עדיין משמשת אבן שואבת לפעילות עסקית לחברות רבות, גדולות כקטנות בזכות פוטנציאל השוק הענק.

אז אם נסתכל על השכונה שלנו, מבחינה עסקית הודו היא בהחלט כר פורה שמשווע ליוזמות ולטכנולוגיות ישראליות, ולא רק בתחום הנשק (לאחרונה ממש נחתם הסכם רכש ענק בהיקפו בין הודו לתעשיות הצבאיות הישראליות), אלא גם בתחומי המים, אנרגיה וטכנולוגיות מחשוב רבות.

אז בואו נתחיל להכיר קצת את המנהגים ההודיים שחשובים לפעילות העסקית שלכם:

קוד לבוש

בהודו, לבוש מסורתי משתנה בחלקים רבים של תת היבשת. נפוץ מאוד לראות לבוש סארי עבור נשים ודוטי עבור גברים. בשנים האחרונות ישנה תשוקה מקומית לצבעים בהירים ותכשיטים מנצנצים יחד עם אביזרים רבים בשמלות הנשים. באיזורים עירוניים, נפוץ לראות לבוש מערבי יותר גם על הגברים וגם על הנשים. בהקשר העסקי נהוג ומצופה ללבוש חליפות ועניבות עבור גברים וחצאיות ארוכות עבור הנשים

שפה

זהו כמובן ההקשר שלנו בעניין זה: לאיזו שפה כדאי להנגיש את המוצרים והתכנים שלכם.

אז כמו שציינו לעיל, השפות הרשמיות הן הינדי ואנגלית, אך במדינה בה קיימות מעל 1,500 שפות לא תמיד ברור מי ואיפה מדברים מה.

ישנן שפות בולטות נוספות כגון טלוגו, טאמיל, בנגלית, מרטהי, אורדו, גוג'ארטית, מלאיאלאם, אודיה, פונג'בית ואסאמית. לרשימה מלאה יותר של השפות והיכן דוברים אותן כשפות רשמיות, לחצו כאן.

יכול מאוד להיות שעבור הלקוחות שלכם אנגלית או הינדית בהחלט מספיקה, אך אם אתם מוכרים ברחבי הודו, מאוד כדאי להתייעץ עם שותף מקומי לאילו שפות רצוי להתאים את התכנים והמוצרים שלכם, על מנת שתוכלו לזכות באחוזים רבים ככל הניתן (מתוך מאות המליונים) מהמשתמשים הפוטנציאליים שלכם. בנוסף לכך, מומלץ מאוד ללמוד מספר מילות ברכה כגון שלום, תודה וכו' בשפה המקומית בהן תבקרו על מנת שתשיגו עוד כמה נקודות זכות.

באיזור הדרומי של הודו קיימת התנגדות גדולה יותר להינדי כשפה רשמית, ולכן, בהקשר ממשלתי, חינוכי ועסקי, אנגלית משמשת כשפה רשמית יותר, לעומת האיזור הצפוני שם הינדי משמשת כשפה שולטת ורשמית.

כללי נימוס והתנהגות

מי מאיתנו לא שמע סיפורי אימה על עסקאות שנפלו לאחר מאמצים רבים, רק כי האורחים לא השכילו להיות רגישים למנהגים מקומיים, כמו לדוגמא להביא שעון מתנה לאיש עסקים יפני (דבר המסמל את הספירה לאחור למוות שלו…)

בהודו כמובן הדברים עוד יותר מסובכים עקב המגוון האדיר של קבוצות, דתות והשפעות.

המיקס בין ההשפעה המערבית למנהגים אסיאתיים יכול במובן מסוים להיראות מוכר עבורכם אך מומלץ מאוד להיות עירניים למנהגים המקומיים.

לדוגמא, נהוג בהודו לאכול עם הידיים, אך רק עם יד ימין. יד שמאל נחשבת "מלוכלכת". כמובן, שידיכם יתלכלכו, אך אל תנסו להגיש לעצמכם או ללכלך את כלי ההגשה, אלא חכו למלצר או למארח שלכם שיעשה זאת עבורכם.

שיתוף אוכל הנו מנהג הודי נפוץ, לכן בשולחן רב-משתתפים יוזמנו לרוב מספר מנות שהמסובים יחלקו ביניהם. אך אל תחלקו סכו"ם או תשתמשו בכוס של מישהו אחר, או תקחו אוכל מצלחת של סועד אחר, מכיוון שזו כבר נחשבת גסות.

אל תאמרו "תודה" בסוף הארוחה, אלא הללו את הארוחה או הפגינו את הערכתם למארח ולסעודה.

לגבי עמידה בזמנים, במידה ואתם מארחים, תכננו את לוחות הזמנים שלכם בהתאם, כי צפוי שהאורחים ההודים שלכם יאחרו, בסביבות 15-30 דקות מהמועד שנקבע. כמו-כן, גם אם הזמנתם מספר מסוים של אורחים, צפו לעוד אורחים נוספים שיוזמנו על-ידי האורחים שלכם, כגון חברים או שותפים עסקיים, לכן הזמינו מנות נוספות מראש, על מנת שלא ייחסר. מומלץ ביותר לאשר הגעה באופן טלפוני יום לפני הסעודה, גם אם ההזמנות בכתב אושרו. צעד שכזה ייחשב כמנומס.

פגישות עסקיות בהודו

פגישות ראשונות

בפגישה ראשונה, ראוי להיות מוצג על-ידי צד שלישי. התרבות ההודית שמה דגש רב על קשרים בינאישיים, וקשרים עסקיים רבים מוצלחים ייבנו קודם כל על רקע זה, ולכן הכרות על-ידי מישהו נוסף ייחשב כנקודת זכות עבורכם.

לחיצות יד הנן מנהג מקובל (ותודה לבריטים על כך), אך לרוב גברים ונשים לא ילחצו ידיים זה לזו. שימו לב כיצד זה מתנהל מול האנשים שלכם.

במפגשים קבוצתיים, ברכו את האנשים אחד-אחד ולא לברך את כולם כקבוצה. עקב המבנה החברתי ההודי (קאסטות וכו'), ברכו קודם כל הבכיר/המבוגר מבינהם, ולאחר מכן את הבא בתור במדרג ההיררכי.

פגישות עסקיות

יום העבודה בהודו מתחיל לרוב בשעה 10:00 בבוקר, לכן קבעו פגישות עסקיות לקראת הצהריים המוקדמות, ועדיין קחו בחשבון שיאחרו לכם, ועדיין – ההשפעה המערבית של העשורים האחרונים יכולה לגרום לכך שהצד השני דווקא יגיע בזמן.

החליפו כרטיסי ביקור, מתנות קטנות כגון מתוקים מתקבלות בברכה. אין לגעת באדם מולכם מעבר ללחיצת היד, אחרי זו תיחשב גסות.

הקפידו לבוא לבושים בצורה נאותה. נכון, הודו היא מדינה חמה מאוד, אך חלק מההודים עדיין מקפידים על חליפה ועניבה. התלבשו בצורה עסקית ונאותה.

בשיחה מול אדם הודי, הימנעו ממנחים אגרסיביים, כגון ידיים משולבות או ידיים המונחות על המותניים.

קשר עין ממושך אינו מקובל בייחוד אם אתם מדברים לאדם בכיר.

בזמן מו"מ, צפו לזמני פעולה ארוכים וסיבובים רבים. החלטות בהודו מתקבלות בכובד ראש, ולכן לרוב החלטות לא יתקבלו במהירות. קחו זאת בחשבון והתאזרו בסבלנות.

פנו לאדם מולכם על פי התואר שלו (מר, גב', ד"ר, עו"ד וכו') בצירוף שם המשפחה. פנו עם השם הפרטי רק אם הורשיתם לכך.


עד כאן המדריך המאוד קצר לעסקים בהודו. הפוטנציאל הוא כביר, אך הדרך לא פשוטה. זכרו שבסופו של דבר עסקים עושים רק עם אנשים, ולא משנה מה אתם מוכרים – כבדו את התרבות המקומית.

אנו נשמח לסייע לכם בכל שאלה ועניין הקשור להתאמת המוצר שלכם לקהל המקומי אליו אתם פונים.

אנו יודעים לתמוך בכל השפות ההודיות המרכזיות ולתת לכם פתרון לכל התמחות ופלטפורמה.

Comments are closed.