הנשק הסודי של השיווק: מפרטים טכניים

חווית משתמש גלובלית
11 בינואר 2018
סינרגיה בין דוקומנטציה טכנית לאסטרטגיה השיווקית – 5 טיפים
21 באוגוסט 2018

לעיתים קרובות מדי נדמה שסגנון הכתיבה השיווקי והסגנון הטכני רחוקים אחד מהשני כרחוק מזרח ומערב, אך כאשר המסמכים הטכניים שלכם מציעים מידע מדויק, אמין ונוח לשימוש המותאמים למשתמש בשפה שלו, בהחלט ניתן לחשוב עליהם כמכרה הזהב של… השיווק שלכם.

גם לתקשורת הטכנית וגם לתקשורת השיווקית שלכם ישנה מטרה מוגדרת משותפת:
לספק תוכן ברמה גבוהה אשר מסייע לאנשים לפתור בעיות.
אך למרות עובדה זו, קיים פער, לעיתים עמוק, בין שתי התמחויות אלו. פער שלעיתים קרובות הנו סובייקטיבי לחלוטין.

נשאלת השאלה כיצד ניתן לגשר על אותם פערי תפיסה סובייקטיבית ולנצל את הכוח של התוכן הטכני שלכם לטובת המיצוב השיווקי שלכם.

אך לפני כן, יש לשאול קודם מאיפה מגיע אותו פער תפיסתי, איזה ערך שיווקי קיים בתוכן טכני וכיצד ניתן למנף את הערכים הללו לטובת פעילות בת-קיימא של שיווק ומכירות בפועל?
אני מניח כי תופתעו לגלות שהערך גבוה הרבה יותר ממה שנדמה.

שתי ההתמחויות מביאות לשולחן מידע רב וידע וחשוב להבין את הערכים המשותפים לשני תכנים אלו וכיצד ניתן ליצור שיתוף פעולה בין אותן התמחויות אשר מגיעות ממחלקות שונות בארגון על מנת למנף כל אחת מההתמחויות לטובת הכלל הארגוני.

מהצד השיווקי הרי יש מדידה בלתי-פוסקת של השוק והסגמנטים אליהם אתם מוכרים, ומגוון פלטפורמות המציגות את המוצר לראווה: אתר אינטרנט, מצגות, תכני רשתות חברתיות, White paper, PR, קטלוגים ועוד.
מהצד הטכני, גם כאן קיימים לא מעט תכנים הסובבים אותו, החל מממשק המשתמש עצמו (במידה וקיים), אשר מציע רמת חווית משתמש גבוהה אשר מאפשרת בתורה לאנשים להשתמש במוצר בצורה יעילה ונוחה, קובצי עזרה, מדריכים למשתמש, פורום עזרה מקוון ועוד.

תוכן שיווקי תמיד היה כלי חשוב עבור עסקים ליצירת נראות, מודעות ודרישה עבור השירותים ו/או המוצרים שלהם, ובשנים האחרונות נוספו אליו כלי עבודה נוספים בפלטפורמות הדיגיטליות השונות.
העלייה ביצירת התוכן השיווקי קשורה למציאות ספציפית שאנו חווים: בכל פינה בה אנו נמצאים, נספגים בנו מסרים שיווקיים, גם אם אנחנו לא מודעים לכך.
בחיים המקוונים והלא-מקוונים שלנו, נדמה כי בלתי אפשרי להתחמק מאותם מסרים. מכיוון שכמות המסרים עלתה באחוזים מדהימים, הצורך "לכבוש את היעד" הפך את שיטת העבודה השיווקית לתדירה יותר, באינטרוולים קצרים יותר, ובואו נודה על האמת – לעיתים גם נואשת מדי.
לדוגמה, מספר ההודעות השיווקיות בטלפונים הניידים עלתה ביותר ב-35% במהלך 2017. והמספר צפוי לעלות עוד יותר גם בשנת 2018.
הרשתות החברתיות, ובראשן Facebook הפכו להיות לוח מודעות אחד גדול, וכיום בפיד יש יותר סיכוי לראות מודעות ופרסומים מאשר את הפוסט של החברים והמשפחה שלכם, דבר אשר מביא לנטישה המונית של משתמשים אשר מתעייפים מאותו בום שיווקי ופרסומי.
ובאופן טבעי, ככל שאנו יותר "מופצצים" במסרים שיווקיים, כך אנו פחות מוכנים לשמוע ולהקשיב, מה שהופך את המתקפה השיווקית לאגרסיבית עוד יותר, וכך נוצר לו מעגל קסמים.

תוכן טכני הופך את המשוואה.

ההנחה הבסיסית של תוכן טכני היא שאין צורך להפריע וליצור תשומת לב, אלא ליידע.
הרעיון הוא לענות על צורך אמיתי של צרכן ולקוח כלשהו בבואו להשתמש במוצר שלכם, ולאפשר לו/לה למצות את השימוש באותו מוצר בצורה הקלה והיעילה ביותר, וכך רמת הסבלנות עולה והתוכן שלכם פוגש את הלקוח שלכם בנקודה נוחה יותר עבורו – כאשר המשתמש מוכן לקבל את התוכן בזמן הנוח לו, עם מוטיבציה גבוהה יותר להפנים את מה שאתם רוצים להגיד.
הבנה זו מייצרת את הבסיס ליצירה ופרסום של תוכן, אשר פונה לצרכים אמיתיים ומציע פתרונות רלוונטיים.
אם ניקח את ההבנה הזו להקשר שיווקי, מדובר על פתרון SEO טקטי יעיל ביותר: אם התוכן באמת בעל ערך, הוא יימצא על-ידי אלו המחפשים ברשת אחר פתרונות, שייסייעו בתורם לבנות אמון אשר יכולים בתורם ליצור מכירה.
המכנה המשותף בין תוכן שיווקי לתוכן טכני הנו המיקוד החזק בצרכים של המשתמש. כל אחד בתורו מכוון לענות על הצרכים על-ידי הגשה והנגשה של מידע איכותי, נגיש ומסייע, כאשר ההבדל הוא שתוכן שיווקי נתפס לרוב ככזה ולכן המשתמש עלול לבנות חומות הגנה מפניו, בעוד תוכן טכני עשוי להגיע למשתמש דרך הדלת האחורית, ליצור אמון, כבוד ומודעות למוצר שלכם מאותו קהל אשר בהחלט עשוי לקנות מכם.

דוקומנטציה טכנית יכולה להיות מעיין נובע של תכנים שיווקיים לצוותי ה-SEO, שיכולים להנפיק מהם מאמרים, פוסטים ועוד.
ומניהול תוכן כגון ניהול טראפיק, זמן בעמוד ודירוג איכות של התוכן, אנשי השיווק יכולים לקבל מידע משובח לצורכי הלקוחות והלקוחות לעתיד של מחפשי הפתרונות, והמחלקה הטכנית יכולה להיות זו שמספקת את הפתרונות הטקטיים עבור המחלקה השיווקית.
כתבים טכניים יכולים גם לספק משוב מדויק מאוד על התכנים השיווקיים, והם בדיוק במקום הנכון לזהות את צורכי המשתמש. גם כי הם מכירים לעומק את המוצר, את תכונותיו, יתרונותיו וכן, גם את הבעיות והבאגים שבו ולספק לאנשי השיווק שיפורים שיווקיים בהקשרים אלו ולנפות מה שלעיתים נתפס כ-"קשקוש שיווקי".
מבחינה ניהולית, שיתוף פעולה בין ההתמחויות יכולה לחסוך עבודה כפולה ומיותרת.

אם נסכם את ההבדלים, הרי שתוכן טכני עונה על בעיות של לקוחות קיימים (לרוב) שמלמד אותם כיצד לעשות דברים, בעוד תוכן שיווקי פונה ללקוחות פוטנציאליים שמלמד אותם מדוע לעשות דברים אחרת שיכולים להיות בעלי ערך עבורם.

קראו כאן על טיפים כיצד ליצור את הקישור בין שתי התמחויות אלו, ולשלב אותם בתוכניות העבודה שלכם.

מוזמנים ליצור איתנו קשר לכל שאלה, הצעת מחיר לתרגום מקצועי של תכנים ועוד

Comments are closed.